Baník Ostrava

futsalový club nejen pro profesionály

Baník veze po divoké přestřelce z Hodonína vysoké vítězství

Dukla Hodonín - Baník Ostrava 6:11 (4:3)

Ostravský Baník čekala v pátek dlouhá cesta na půdu bojovně naladěného Hodonína, který v závěru soutěže hraje o jistotu záchrany. V minulém kole to doma nestačilo na Vítkovice, které uhájily těsné vítězství 2:1, ale o kolo dříve si Dukla vyšlápla na překvapení soutěže, a to Žabinské Vlky, na jejichž půdě vyhrála přesvědčivě 8:3!!! Baník v posledních dvou kolech bodoval naplno. Nejprve po vyrovnaném prvním poločase udolal v derby Vítkovice 6:0 a po té na domácí scéně oplatil Volfířovu podzimní porážku jasným přesvědčivým vítězstvím 7:1. Takže i Baník v tomto utkání myslel na body. V Hodoníně se hrál od začátku rychlý útočný futsal z obou stran. Domácí se dostali do rychlého vedení 3:0, ale Baník dokázal zachytit tempo a ještě v první půli bylo na moment srovnáno. Poločasové vedení domácích 4:3 na body nestačilo. Po změně stran Baník na hřišti jasně dominoval, druhou půlku vyhrál na branky 8:2 a z jihu Moravy odvezl vysoké vítězství 11:6.

Zápas začali aktivněji domácí a Bortlík v brance Baníku se měl co ohánět. Ihned po výkopu se před brankou zjevil Vrba, ale Bortlík jeho šanci zlikvidoval. Na konci třetí minuty zahrával Baník roh, který domácí Bidmon řešil rázným odkopem. Ten však k překvapení všech skončil po ladném oblouku v brance Baníku a domácí šli do vedení v čase 3:01 – 1:0. Baník byl trochu otřesen a z další šance inkasuje podruhé. Pohlednou kombinaci zakončil 30 sekund po úvodní brance Kolařík – 2:0. Baník druhý gól nakopl a postupně se víc a víc tlačí před branku soupeře. Střely jsou však většinou nepřesné nebo málo nebezpečné. Nejaktivnější v zakončení je Vala i v jasných šancích však v úvodu zápasu selhal. A tak přišel další trest. Na počátku sedmé minuty byl na konci další kombinace Krejčiřík a domácí odskočili na rozdíl tří branek – 3:0. Ostravská lavička nabádá ke klidu. Převaha domácích je sice ve skóre, ale na ploše se hraje vyrovnaná hra. Jako první protrhne střeleckou smůlu Slavík, který napřáhne v desáté minutě z velké dálky. Cesta k brance je otevřená a míč letí po zemi přesně k tyči – 3:1. První gól setřepal z ostravských futsalek nervozitu a pomalu přebírá otěže hry do svých rukou. Hraje se převážně na polovině domácích. Ti ale hrozí z rychlých brejků, Bortlík však  dvakrát svůj tým podrží ve hře. V šestnácté minutě už je to jen o gól. Vala nejprve mine míč, ten však zůstane v jeho držení a Vala po otočce zamíří přesně na vzdálenější tyč. Rána jako z děla končí v síti – 3:2. O tři minuty později přijde chvíle Behana a jeho trefa po Neumannově nabídce znamená v daný okamžik vyrovnání a začíná se znovu – 3:3. Dobrý výsledek po půlce, řeklo by se po hrůzném začátku utkání. Jenže 30 sekund před koncem Baník rozehraje podivný aut, který pouští Hodonín do přečíslení a Vrba je v koncovce chladnokrevný – 4:3.

O přestávce panuje v kabině Baníku celkem klidná atmosféra. Hráči tuší, že hrají lepší partii a v druhé půli mohou směle pomýšlet na obrat. Jen je třeba odstranit vlastně jediný taktický nedostatek v defenzivě, což se nakonec podaří. Po změně stran už bude na hřišti vládnout Baník.

Ale po pořádku. Znovunabytým vedením posílení domácí začínají druhý poločas lépe. Je tady střela Varmuži, kterou likviduje Bortlík a po něm Rehák nastřeluje tyč!!!! Když se rozběhne 25. Minuta, přichází definitivní zlom v zápase. Na vlastní půlce vymyslel geniální přihrávku Slavík a Romaněnko postupuje sám na Parobka a nabízenou šancí nepohrdne – 4:4. O dvě minuty později už Baník vede. Konečně začíná fungovat spolupráce Neumann – Ferenc a druhý jmenovaný načíná svůj bohatý gólový příspěvek – 4:5. Ve 30. Minutě zahrává Baník roh a Ferenc předvádí, jak se to kope na Hané. Jeho bodlo rozechvívá břevno a trhá síť – 4:6. Ještě v téže minutě začíná být s domácími zle. Vantuch je rovněž sám před brankářem a také svou šancí nepohrdne – 4:7. Domácí si vybírají oddechový čas, ale s hrou bez brankáře ještě nepřicházejí. Naopak je to znovu Baník, který rychle navyšuje skóre. Ruka v pokutovém území by měla mít jen jediné možné vyústění, a to je penalta. I tak palec nahoru rozhodčímu Petrovi, že ukázal na značku poutového kopu. Míč si postavil Slavík a přízemní střelou nedal Parobkovi šanci. 4:8. Chvíli to vypadá na rodící se debakl. Jenže ve futsale se misky vah překlánějí rychle. Stačí jen lehká ztráta koncentrace a skóre se rychle mění. Obrana Baníku to na začátku 33. Minuty vzala opravdu jen zlehka a Rehák snižuje zpátky na třígólový rozdíl – 5:8. Jenže Baníku stačí jen minutka a pohodlnější náskok je zpět, když Ferenc sice trochu kostrbatě v jakési řekněme souhře s Neumannem uklízí míč znovu do sítě – 5:9. Ve vzduchu začíná být cítit „desítka“. Hodonínu už nezbývá nic jiného než pokusit se zvrátit pomalu ztracený zápas pomocí hry bez brankáře. Čtyři minuty ji Baník brání celkem v poklidu, ale Dukla se nakonec přeci jen ještě jednou prosadí. NA konci 37. Minuty nastřeluje Vrba tyč!!! V čase 37:04 končí míč po vydařené sehrávce za zády Bortlíka. Autorem branky je Varmuža. Ze strany domácích je to nakonec v utkání vše, ale hosté ještě nejsou brankově ukojeni. Minutu před koncem dokonává Slavík desítku a v poslední minutě se vyplatí trocha pohybu navíc Ferencovi, který 3 sekundy před koncem dostihne odkopnutý míč a protože brankář Parobek při power-play v domácí brance chybí je zakončení pouze formalitou – 6:11. Mezi tyto dvě branky se vešla ještě desítka domácích, s ní však brankář Parobek, který se na penaltu po šestém Baníkovském faulu postavil, nenaložil moc dobře a Bortlík celkem bez problémů jeho střelu kryl. Baník tak po rozpačitém úvodu utkání, kdy rychle prohrával o tři branky, nakonec bere další tři body do tabulky. Soutěž je v jejím středu hodně vyrovnaná a každý bodík navíc se počítá dvojnásob.

Pavel Němec: Trochu nešťastná první branka a taktické chyby v úvodu zápasu dostaly Hodonín poměrně rychle na koně. My jsme však zůstávali klidní. Viděli jsme, že hra se nám daří a branky musí přijít. Oddechový čas domácích za stavu 3:2 jsme využili k odstranění podle mě zcela zásadního nedostatku v bránění domácího systému a od té chvíle už jsme přestali tápat. I tak jsme se ale zcela nevyvarovali chyb. Druhá půle pak byla z naší strany více než povedená. Branky byly odměnou za aktivní a odvážný výkon, který nakonec rozhodl o našem vítězství. Hodonín hrál ale velmi sympaticky, také se chtěl opírat především o útok, což ocenili jistě zejména diváci, kterých tedy přišlo požehnaně. My jsme byli také mile překvapeni, protože nás přijel podpořit fan klub Baníku z jižní Moravy, který v průběhu utkání vládl atmosféře v hale. Jeho skandování neustávalo ani za stavu 0:3 a pomohlo nám udržet hlavy nahoře a nesložit zbraně. Takže mimo jiné velký dík patří opět našim fanouškům. Hráčům pak za celé utkání dávám rovněž velký palec nahoru. Do konce soutěže už nás čekají více méně pouze týmy ze samotného čela tabulky, takže každý bod se počítá.

Branky: 4. Michal Bidmon, 4. Jakub Kolařík, 7. Ondřej Krejčiřík, 20. Lukáš Vrba, 33. Marian Rehák, 38. Tomáš Varmuža – 27., 30., 34. a 40. Jan Ferenc, 10., 32. z penalty a 40. Jaroslav Slavík, 16. Dušan Vala, 19. Zdeněk Behan, 25. Jan Romaněnko, 30. Prokop Vantuch. Rozhodčí: Slanina, Petr (Bednář). Diváci: 220.

Hodonín: A. Parobek – M. Bidmon, Varmuža, Janulík, Rehák – Krejčiřík, Kučí, Vrba, Kolařík – Fajgara, P. Bidmon.

Ostrava: Bortlík – Vala, Romaněnko, Vantuch, Neumann, Ferenc, Frebort, Behan, Slavík, Polhoš.